Jak złagodzić i zapobiegać migrenom i uporczywym bólom głowy?

Jak złagodzić i zapobiegać migrenom i uporczywym bólom głowy?

W jaki sposób poradzić sobie z migrenami i uporczywymi bólami głowy?

Pulsujący ból głowy, nudności, oraz nadwrażliwość na światło to jedne z najczęstszych objawów świadczących o występowaniu migreny. Jak pokazują badania, schorzenie to może dotykać nawet 20% populacji, z czego znaczną większość stanowią kobiety. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Jak dokładniej złagodzić i zapobiegać migrenom i uporczywym bólom głowy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Środki na ból głowy
2. Aktywność fizyczna
3. Odpowiednia ilość snu
4. Odpowiednie nawodnienie
5. Czas na relaks


1. Środki na ból głowy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na radzenie sobie z bólem głowy oraz migreną jest używanie środków przeciwbólowych. Ich skuteczność jest uzależniona od typu bólu, z jakim dana osoba się zmaga, a także od rodzaju samych preparatów. Ze zwykłym bólem głowy poradzi sobie większość dostępnych środków (wypróbuj tabletki na ból głowy z Nowej Farmacji), migreny zaś warto łagodzić preparatami opracowanymi specjalnie w tym celu. Obydwa typy środków dostępne są w każdej aptece bez recepty.

2. Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna kilka razy w tygodniu znacząco obniża ryzyko wystąpienia ataku migreny czy bólu głowy. Podczas samego ataku często trudno o aktywność fizyczną, niemniej umiarkowany ból można złagodzić spokojnym spacerem na świeżym powietrzu. Ćwiczenia fizyczne, bieganie, siłownia czy basen pozwalają zachować układ krwionośny w dobrym stanie. Zdrowe naczynia krwionośne w mózgu to mniejsze ryzyko niezwykle bolesnych migren i uporczywych bólów głowy o napięciowym pochodzeniu.

3. Odpowiednia ilość snu

Podczas snu organizm każdego człowieka ulega regeneracji. Jeśli tego snu jest za mało albo jest on słabej jakości, wtedy nietrudno o ból głowy w ciągu dnia, a nawet tuż po przebudzeniu. Warto więc zadbać o higienę snu, jego jakość i długość (osiem godzin każdej nocy), a ból głowy z pewnością będzie występował rzadziej. Czasami dobrym pomysłem walki z bólem jest krótka drzemka (od 15 do 30 minut), która pozwoli osobie zmagającej się z migeranmi zregenerować siły i zniwelować lub wyeliminować ból głowy oraz napięcie w okolicy czoła, skroni i karku.

4. Odpowiednie nawodnienie

Prawidłowe nawodnienie organizmu to absolutna podstawa w profilaktyce bólów głowy, w tym migren. Gdy organizm jest odwodniony, łatwiej wpada w stany napięciowe, które często wywołują ból. Dzieje się tak z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, które nie transportują wystarczającej ilości natlenionej krwi do mózgu. To nie wszystko! Odwodnienie to również zbyt niski poziom elektrolitów, które odpowiadają za prawidłową pracę mózgu. Gdy jest ich zbyt mało, może wystąpić irytujący ból głowy. Bardzo dobrym pomysłem jest więc picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie (także dostarczanej wraz z pożywieniem), dzięki czemu można ograniczyć występowanie migren oraz bólów głowy.

5. Czas na relaks

Przyczyną wielu migren i nawracających bólów głowy jest również stres. Techniki relaksacyjne takie jak medytacja, uważne i głębokie oddychanie czy regularne sesje masażu (przede wszystkim głowy, twarzy i karku) mogą przynieść znaczącą ulgę w bólu. Warto więc eksperymentować z różnymi metodami, by przekonać się, które wykazują najwyższą skuteczność. Bardzo ważne są także zmiany w codziennym życiu, bowiem prawidłowe nawyki żywieniowe, sport, dbanie o inne aspekty zdrowia, relacje rodzinne, przyjacielskie, romantyczne – gdy kwestie dotyczą bólu głowy, nie ma jednej przyczyny. Najlepiej zatem zadbać o siebie i zdrowy tryb życia, dzięki czemu nawracające bóle głowy zaczną ustępować. A co jeżeli migreny nawracają z dużą częstotliwością? Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty. Doświadczony lekarz podpowie, co zmienić, z jakich preparatów skorzystać i jakie badania przeprowadzić, aby wykluczyć groźne schorzenia czy choroby lub poradzić sobie z już istniejącymi.