Witamina E na twarz – stosowanie, działanie, efekty

Witamina E na twarz - stosowanie, działanie, efekty

Czy warto stosować witaminę E na skórę twarzy?

Witamina E, nazywana też eliksirem młodości, to jedna z najskuteczniejszych substancji spowalniających procesy starzenia się skóry. To właśnie dlatego jest tak częstym komponentem kremów pielęgnujących oraz kosmetyków przeciwstarzeniowych. Nie każdy jednak wie, że jej właściwości można z powodzeniem wykorzystać aplikując ją bezpośrednio na skórę. Jak więc to robić? Jakie dokładniej efekty daje stosowanie witaminy E na twarz? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jakie właściwości ma witamina E stosowana na twarz?
2. Jak witamina E działa na skórę i zmarszczki?
3. Jakie efekty daje stosowanie witaminy E na twarz?
4. Jaką formę witaminy E na twarz wybrać?
5. Jak stosować witaminę E na twarz?
6. Kto powinien stosować witaminę E na twarz?


Jakie właściwości ma witamina E stosowana na twarz?

Witamina E należy do grupy tokoferoli oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Substancja ta naturalnie występuje w kilku odmianach: alfa, beta, gamma, delta, epsylon, zeta, eta i theta. Najsilniejszą z nich jest alfa-tokoferol, która jest zaliczana do najbardziej aktywnej formy witaminy E. Jest to związek lipofilowy, czyli taki, który łatwo przenika przez barierę lipidową w głąb skóry oraz posiada zdolność do wbudowania się w części strukturalne błon komórkowych. To powoduje, że witamina E zaaplikowana na skórę twarzy odżywia ją, nawilża, zmiękcza i wygładza, a dodatkowo neutralizuje działanie wolnych rodników i ogranicza powstawanie nowych, w efekcie czego naskórek znacznie wolniej się starzeje.

Jak witamina E działa na skórę i zmarszczki?

Witamina E jest bardzo często wykorzystywanym komponentem w kosmetyce, ponieważ wyróżnia się wieloma właściwościami pozytywnie wpływającymi na skórę. Jej największą zaletą jest wspomniane zapobieganie starzeniu się cery, które wynika z neutralizacji działania wolnych rodników oraz właściwości poprawiających zdolności wiązania wody, co przyczynia się do redukcji i zahamowania powstawania zmarszczek. Do tego witamina E wzmacnia i uszczelnia błony komórkowe oraz odżywia skórę i znacząco poprawia jej elastyczność. To powoduje, że jej regularne stosowanie na twarz przyczynia się do wygładzenia i zmiękczenia cery. Ponadto, witamina E ma działanie przeciwobrzękowe, kojące i ochronne, a także wspomaga leczenie blizn i rozstępów oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Kuracja tą substancją jest więc polecana między innymi po inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych i dermatologicznych w celu przyspieszenia regeneracji oraz w ramach codziennej pielęgnacji, aby poprawić wygląd skóry i spowolnić jej starzenie.

Jakie efekty daje stosowanie witaminy E na twarz?

Witamina E wyróżnia się wieloma właściwościami pozytywnie wpływającymi na skórę. Jest to istny eliksir młodości, który neutralizuje działanie wolnych rodników, wpływa na regenerację komórek, spowalnia procesy starzenia, rozjaśnia przebarwienia, łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia i poprawia elastyczność cery. Jej codzienne stosowanie na twarz jest więc świetnym rozwiązaniem niezależnie od wieku. Na jakie efekty można wtedy liczyć? Przede wszystkim:

  • na poprawę nawilżenia skóry,
  • na wygładzenie zmarszczek,
  • na uelastycznienie skóry,
  • na ujędrnienie cery,
  • na złagodzenie zaczerwienień,
  • na rozjaśnienie przebarwień,
  • na wyrównanie kolorytu skóry,
  • na złagodzenie stanów zapalnych cery.

Jaką formę witaminy E na twarz wybrać?

Witamina E jest bardzo często wykorzystywanym komponentem w różnego rodzaju kosmetykach do pielęgnacji cery. Można znaleźć ją zarówno w kremach do twarzy, serach, jak i balsamach do ciała. Tutaj warto jednak pamiętać, że nie w każdym z tych preparatów jej stężenie będzie odpowiednio duże, ponieważ gdy w danym produkcie jest jej poniżej 0.1%, oznacza to, że pełni w nim przede wszystkim funkcję konserwantu. Aby więc skorzystać z jej właściwości, dobrym pomysłem będzie szukanie kosmetyków ze stężeniem od 0.1% do 3%, dlatego że taka zawartość pozwala na osiągnięcie efektu fizjologicznego dla skóry. Biorąc to pod uwagę najlepiej sięgać po jej czystą formę w olejku lub kapsułkach. Takie produkty wyróżniają się oleistą konsystencją, w związku z czym można wykorzystać je w formie dodatku do wybranego kosmetyku lub aplikować bezpośrednio na skórę. Jeżeli więc zdecydujemy się stosować ją od razu na twarz, najlepszym wyjściem będzie nałożenie kilku kropli witaminy E na wcześniej oczyszczoną cerę, a następnie dokładne wmasowanie jej okrężnymi ruchami.

Jak stosować witaminę E na twarz?

Witaminę E można stosować na twarz na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest dodanie jej do gotowych już kosmetyków. Wystarczy zaaplikować kilka jej kropli do kremu, serum lub maski, których używamy na co dzień do pielęgnacji twarzy, a następnie dokładnie wymieszać i stosować według zaleceń producenta. Drugim sposobem jest aplikacja tej substancji bezpośrednio na twarz. Trzeba jednak wiedzieć, że ma gęstą i lepką konsystencję, dlatego jej stosowanie nie jest zbyt przyjemne, ale mimo to najbardziej skuteczne. Najlepiej więc nałożyć kilka jej kropli na oczyszczoną twarz około 30 minut przed pójściem spać, a po nałożeniu delikatnie wmasować okrężnymi ruchami w cerę, aby lepiej się wchłonęła. Trzecim sposobem jest dodanie kilku kropli witaminy E do domowych maseczek na twarz, które przygotowuje się na bazie produktów spożywczych.

Kto powinien stosować witaminę E na twarz?

Witamina E wyróżnia się bardzo wszechstronnym działaniem, dlatego z jej właściwości może korzystać każdy bez względu na wiek, płeć oraz rodzaj cery. Substancja ta jest polecana szczególnie do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, po zabiegach kosmetologicznych i dermatologicznych w celu przyśpieszenia regeneracji oraz w ramach codziennej pielęgnacji, aby poprawić wygląd skóry i spowolnić jej starzenie. Ponadto, kosmetyki zawierające tokoferole, w tym witaminę E, są też zalecane do stosowania pielęgnacji okolicy oczu, gdzie skóra jest cieńsza, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a dodatkowo wykorzystuje się je w celu regeneracji cery po poparzeniach słonecznych. Oprócz tego, z dobrodziejstwa eliksiru młodości mogą skorzystać też osoby zmagające się z trądzikiem, a także z przebarwieniami przez niego spowodowanymi. Jak więc widać, jej działanie jest bardzo wielowymiarowe, dlatego witamina E może wzbogać pielęgnacyjną rutynę zarówno osób z cerą normalną, jak i tych z bardziej wymagającą.