Altana w ogrodzie – 15 ciekawych i funkcjonalnych pomysłów na ogród z altaną

Altana w ogrodzie - 15 ciekawych i funkcjonalnych pomysłów na ogród z altaną

Inspiracje na aranżację ogrodu z altaną

Własny ogród to idealne miejsce do urządzenia strefy wypoczynkowej, w której po trudach codziennych obowiązków można się odprężyć i zrelaksować. Jego odpowiednia aranżacja jest więc niezbędna, aby w pełni wykorzystać potencjał całej przestrzeni i połączyć w niej funkcjonalność z efektownością. Taki ogród świetnie uzupełni altana, która będzie chroniła przed niekorzystną pogodą i pozwoli na spędzanie czasu z najbliższymi w przytulnych warunkach. Jak więc dopasować ją do terenu? Jak skutecznie wkomponować altanę w ogród? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Gdzie postawić altanę w ogrodzie?
2. Jak dopasować altanę do ogrodu?
3. Drewniane, metalowe i aluminiowe altany – lepiej zbudować samemu czy kupić?
4. Pomysły na klasyczne i nowoczesne altany ogrodowe – galeria zdjęć z 15 inspiracjami


Gdzie postawić altanę w ogrodzie?

Przydomowy teren to idealne miejsce do wypoczynku po ciężkim dniu pracy, w którym z powodzeniem można się zrelaksować i odprężyć wśród zieleni i kwiatów. Dotyczy to zarówno ogrodu przed domem, jak i za domem, które można dodatkowo uzupełnić odpowiednio dobraną altaną. Taka koncepcja stale zyskuje na popularności i jest chętnie wybierana przez osoby lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego w ostatnich latach pojawia się coraz więcej nowych, funkcjonalnych rozwiązań. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że altany mogą znacząco różnić się wymiarami i wyglądem, dlatego przed jej zakupem lub zbudowaniem, powinno się cały proces dokładnie zaplanować. Pierwszą i najważniejszą decyzją będzie wybór lokalizacji, w której zostanie umieszczona. Tworząc taki projekt trzeba wziąć pod uwagę przepisy dotyczące odległości budowli od granicy działki oraz maksymalne wymiary altanki, przy których nie będzie konieczne pozyskiwanie pozwolenia na budowę. Dodatkowo, warto aby domownicy, którzy będą odpoczywać w środku, mogli delektować się widokiem, dlatego dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej w okolicy kwiatów i zieleni, natomiast od strony sąsiadów można zbudować ażurową ścianę lub zasłonki, których będzie można użyć w razie potrzeby. Gdy wybór lokalizacji już za nami, kolejnym krokiem będzie dobór stylu altanki do ogrodu.

Jak dopasować altanę do ogrodu?

Każda altana powinna być dopasowana do ogrodu, tak aby była jej integralną częścią i stanowiła komfortową strefę wypoczynkową dla domowników. Wobec tego, podstawą będzie wyznaczenie pod nią odpowiednio dużej przestrzeni, a następnie dokładne obliczenie wymiarów, dzięki czemu umieszczona w ogrodzie altana nie będzie wpływała negatywnie na jego funkcjonalność, a dodatkowo będzie idealnie komponowała się z porastającymi go roślinami, kwiatami i znajdującymi się w nim meblami. Gdy już uda się całość zaprojektować, następnym elementem będzie wybór stylu altany, który powinien być spójny z aranżowaną przestrzenią oraz znajdującym się tuż obok budynkiem. Oznacza to, że jeżeli dom i ogród są zaprojektowane w stylu klasycznym, altana powinna być drewniana, a gdy przeważa styl nowoczesny, wtedy lepiej postawić na rozwiązanie aluminiowe lub stalowe.

Drewniane, metalowe i aluminiowe altany – lepiej zbudować samemu czy kupić?

Altana to pomysł na łatwe i szybkie utworzenie w ogrodzie strefy do wypoczynku dla wszystkich domowników! W dzisiejszych czasach w sklepach dostępnych jest masa przeróżnych rozwiązań, dzięki czemu można ją zbudować samemu lub postawić na gotową konstrukcję. Które więc rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od budżetu i czasu, jakimi dysponujemy! Wobec tego, jeżeli lubimy majsterkować i chcemy wykonać ją we własnym zakresie, cały proces można znacząco ułatwić zamawiając gotowe elementy, które wystarczy jedynie złożyć! W ten sposób będziemy mieli pełną kontrolę nad jej rozmiarem, wyglądem i stylem. Gdy jednak wolimy gotowe rozwiązania, to w sklepach budowlanych znajdziemy ich ogromny wybór, który pozwoli nam dopasować ją do naszych wymagań oraz aranżowanego ogrodu! I tutaj zarówno w jednym, jak i drugim przypadku na koniec pozostanie wyposażenie jej środka, czyli najprzyjemniejsza część całej budowy! Do tego można wykorzystać wygodną sofę, fotele i stół, a gdy ma ona być jedynie miejscem wypoczynku, wstawmy do środka leżaki lub hamak. I choć altany ogrodowe już same w sobie mogą być dekoracją ogrodu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją dodatkowo upiększyć! W tym celu można wykorzystać odpowiednie oświetlenie oraz bluszcz, które razem stworzą iście bajkowy klimat! Kolejnym elementem wpływającym na jej wygląd będą doniczki z kwiatami i kwietniki ogrodowe, które dodadzą jej dodatkowego uroku. I to jeszcze nie wszystko! W dzisiejszej galerii zdjęć mamy dla Was znacznie więcej! Sprawdźcie nasze 14 funkcjonalnych pomysłów na altanę ogrodową!

Pomysły na klasyczne i nowoczesne altany ogrodowe – galeria zdjęć z 15 inspiracjami

Nowoczesna altanka ogrodowa

Źródło

Drewniana altanka ogrodowa

Źródło

Drewniana altana do ogrodu

Źródło

Pomysł na aranżację altany ogrodowej

Źródło

Nowoczesna altana do ogrodu

Źródło

Inspiracja na altanę ogrodową

Źródło

Klasyczna drewniana altana ogrodowa

Źródło

Inspiracje na altanki ogrodowe

Źródło

Metalowa altana ogrodowa

Źródło

Altana do ogrodu w stylu nowoczesnym

Źródło

Pomysł na altankę do ogrodu

Źródło

Przytulna altanka w ogrodzie

Źródło

Inspiracje na drewniane altanki ogrodowe

Źródło

Mała altana do ogrodu

Źródło

Przytulna altana ogrodowa

Źródło