Antresola w domu lub mieszkaniu – 20 inspiracji i pomysłów na aranżację antresoli

Antresola w domu lub mieszkaniu - 20 inspiracji i pomysłów na aranżację antresoli

Jak urządzić antresolę w mieszkaniu lub domu?

Antresola w domu lub mieszkaniu to świetny pomysł na wydzielenie dodatkowej przestrzeni, którą można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie półpiętra, dzięki któremu można oddzielić parter od piętra, maksymalnie wykorzystując w ten sposób wysokie wnętrze. Jak więc ją zagospodarować? Jak dokładniej urządzić antresolę w mieszkaniu lub domu? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule, w którym dodatkowo przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych inspiracji! Zapraszamy do lektury i oglądania!


W tym artykule znajdziesz:
1. Co to jest antresola?
2. Dlaczego warto zrobić antresolę w domu lub mieszkaniu?
3. W jakich wnętrzach sprawdzi się antresola?
4. Jak zaaranżować antresolę?
5. Inspiracje na aranżację antresoli – galeria zdjęć z 20 ciekawymi pomysłami
• Antresola w stylu industrialnym
• Antresola z łóżkiem
• Antresola dla dzieci
• Antresola nad kuchnią
• Antresola z biblioteką


Co to jest antresola?

Antresola to rodzaj półpiętra, który zgodnie z prawem budowlanym nie stanowi osobnej kondygnacji, lecz wydziela dodatkową przestrzeń w górnej części pomieszczenia. Najczęściej prowadzą na nią schody lub drabina, a zamiast ściany umieszcza się na niej balustradę oddzielającą ją od reszty wnętrza. Można więc zrobić z niej między innymi garderobę, bibliotekę, pokój dla dziecka, zaaranżować sypialnię, strefę do wypoczynku, do pracy lub do przechowywania różnych przedmiotów. Antresola jest zatem rozwiązaniem bardzo wygodnym i funkcjonalnym, a do tego pozwala zagospodarować wysokie pomieszczenia, zwłaszcza w domach i mieszkaniach o niewielkiej powierzchni.

Dlaczego warto zrobić antresolę w domu lub mieszkaniu?

Antresola w domu lub mieszkaniu to pomysł na zagospodarowanie przestrzeni w sposób funkcjonalny, modny i efektowny jednocześnie. Jej największą zaletą jest jednak możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni w danym pomieszczeniu i dotyczy to szczególnie wnętrz o niewielkiej powierzchni, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Taką konstrukcję można wykorzystać jako bibliotekę, garderobę, miejsce do spania, kącik do pracy lub strefę do przechowywania różnych przedmiotów. Ważne jednak, aby została w odpowiedni sposób zaaranżowana, ponieważ z parteru będzie ją widać, dlatego warto ją wyposażyć elementami współgrającymi z pozostałą częścią wnętrza.

W jakich wnętrzach sprawdzi się antresola?

Antresola umożliwia zagospodarowanie często niewykorzystywanej przestrzeni. Będzie więc świetnym wyborem do starych kamienic, w których sufit jest na tyle wysoko, że można pod nim umieścić półpiętro oraz w domach, w których wykonanie drugiego piętra nie jest możliwe, a pokoje są do tego odpowiednio wysokie. I choć najczęściej konstrukcja ta kojarzy się z wnętrzami utrzymanymi w loftowym stylu, to w rzeczywistości można wkomponować ją praktycznie w każdy dom i mieszkanie. Wszystko zależy bowiem od jej wyposażenia, umieszczonej na niej balustrady oraz schodów lub drabiny do niej prowadzących. To właśnie te elementy będą w głównej mierze decydowały o wyglądzie antresoli oraz jej spójności z pozostałą częścią pomieszczenia.

Jak zaaranżować antresolę?

Antresolę można urządzić na wiele różnych sposobów. Tak jak już wspomnieliśmy, można zrobić w niej bibliotekę, przytulną sypialnię, sprzyjające skupieniu biuro, praktyczny schowek na przedmioty codziennego użytku, wymarzoną garderobę lub pokój dla dzieci. W każdym z tych przypadków warto jednak zadbać o to, aby była spójna z pozostałą częścią pomieszczenia. Przykładowo, we wnętrzach w stylu industrialnym do wykonania antresoli najlepiej sprawdzi się metal i szkło, które nadadzą całości surowego wyglądu, natomiast do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub skandynawskim, lepszym wyborem będzie jasne drewno, które optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń, a przy tym zwiększy jego funkcjonalność. Jak więc to wygląda w rzeczywistości? Mamy dla Was galerię pełną zdjęć! Sprawdźcie nasze inspiracje na aranżację antresoli w domu lub mieszkaniu! Zapraszamy do przeglądania!

Inspiracje na aranżację antresoli – galeria zdjęć z 20 ciekawymi pomysłami

Antresola może być wykonana na różnej wysokości, z różnych materiałów i mieć różną wielkość. Najlepiej więc dopasować ją do stylu danego pomieszczenia, tak aby współgrała ze znajdującymi się w nich meblami oraz dekoracjami. W celu ułatwienia wyboru, specjalnie dla Was przygotowaliśmy aż 20 pomysłów na ciekawe i funkcjonalne aranżacje antresoli! Zapraszamy do przeglądania!

Antresola w stylu industrialnym

Antresola w stylu industrialnym

Źródło

Antresola w stylu loftowym

Źródło

Inspiracje na antresolę w stylu industrialnym

Źródło

Inspiracje na antresole w stylu loftowym

Źródło

Antresola z łóżkiem

Antresola z łóżkiem

Źródło

Niewielka antresola z łóżkiem

Źródło

Inspiracje na antresolę z łóżkiem

Źródło

Pomysł na antresolę z łóżkiem

Źródło

Antresola dla dzieci

Antresola dla dzieci

Źródło

Niewielka antresola dla dzieci

Źródło

Inspiracje na antresole dla dzieci

Źródło

Pomysłowa antresola dla dzieci

Źródło

Antresola nad kuchnią

Antresola nad kuchnią

Źródło

Niewielka antresola nad kuchnią

Źródło

Mała antresola nad kuchnią

Źródło

Inspiracje na antresolę nad kuchnią

Źródło

Antresola z biblioteką

Antresola z biblioteką

Źródło

Duża antresola z biblioteką

Źródło

Biblioteka na antresoli

Źródło

Mała biblioteka na antresoli

Źródło