Jak przechowywać chleb?

Jak przechowywać chleb?

Chleb to jeden z najczęściej spożywanych produktów spożywczych w naszym kraju. Jest to podstawowy składnik codziennych posiłków, który prawdopodobnie nigdy nie straci miejsca w piramidzie żywieniowej. Warto więc zadbać o jego odpowiednie przechowanie, aby utrzymać jego właściwości i smak przez dłuższy czas. Jak zatem robić to poprawnie? Jak prawidłowo przechowywać chleb? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Chlebak – funkcjonalny dodatek dekoracyjny
• Drewniany chlebak – tradycja zawsze w modzie
• Metalowy chlebak z deską do krojenia – połączenie estetyki i funkcjonalności
• Chlebak plastikowy – najmniej korzystne rozwiązanie
2. Szafka kuchenna do przechowywania pieczywa
3. Przechowywanie pieczywa w woreczku foliowym, papierowym lub torbie lnianej
4. Co jeśli mamy nadmiar chleba w kuchni?


Chlebak – funkcjonalny dodatek dekoracyjny

Rozpocznijmy od tradycyjnego sposobu na przechowywanie chleba, czyli umieszczania go w chlebaku. Jest to rozwiązanie, którego ogromna różnorodność gatunkowa i cenowa sprawia, że element ten z łatwością możemy dopasować zarówno do kolorystyki i stylu pomieszczenia, jak i osobistych wymagań. Oznacza to, że chlebak umiejscowimy na blacie będzie stanowił nie tylko miejsce do przechowywania pieczywa, ale również będzie pełnił funkcję dekoracyjną. Jaki zatem wybrać? W kuchni nowoczesnej idealnie sprawdzi się ten ze stali nierdzewnej, w klasycznej ten drewniany, natomiast w pozostałych można wykorzystać metalowe, porcelanowe lub plastikowe. W zależności od gustu, zaleca się  eksperymentować z wystrojem, a im bardziej ekstrawagancki wybór, tym ciekawszy efekt można uzyskać!  Poniżej przedstawiamy więc najbardziej funkcjonalne chlebaki do przechowywania pieczywa!

Drewniany chlebak – tradycja zawsze w modzie

Drewniany chlebak to istna klasyka, która stwarza idealne środowisko do przechowywania pieczywa, ponieważ materiał ten gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni na chlebie. I to jeszcze nie koniec jego zalet! Taki chlebak wygląda bardzo elegancko i świetnie komponuje się z wnętrzami utrzymanymi w klasycznym stylu, ale jego kolejnym atutem jest uniwersalność, która pozwala na dopasowanie do praktycznie każdego pomieszczenia! To powoduje, że w nowoczesnej kuchni z dodatkiem drewna także będzie prezentował się znakomicie!

Metalowy chlebak z deską do krojenia – połączenie estetyki i funkcjonalności

Metalowy chlebak wygląda bardzo nowocześnie. Sprawdzi się w kuchni o bardziej minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Pomysłowy design, oprócz ciekawego kształtu, spełnia dwie funkcje w jednym. Znakomity wzór tajemniczo skrywa zawartość oraz jest pomocny w szybkim krojeniu pieczywa bez potrzeby wyciągania dodatkowej deski. Metalowy chlebak jest łatwy w czyszczeniu i nie sprzyja nadmiernej wilgoci, jednak należy pamiętać, aby nie trzymać go blisko źródła ciepła, ponieważ może się łatwo nagrzewać.

Chlebak plastikowy – najmniej korzystne rozwiązanie

Chlebak plastikowy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewnia cyrkulacji powietrza, w wyniku czego przechowywane w nim pieczywo szybciej się psuje, a dodatkowo w ten sposób pozbawia się go chrupkości i właściwego smaku. W niektórych przypadkach już następnego dnia umieszczony w nim chleb może stać się gumowy i niesmaczny.

Szafka kuchenna do przechowywania pieczywa

A co jeżeli nie mamy w kuchni miejsca na umieszczenie chlebaka? Doskonałą alternatywą jest przechowywanie pieczywa w szafce kuchennej! Sposób ten pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale jest też bardzo funkcjonalny, ponieważ pozwala ukryć pieczywo, przez co w kuchni będzie panował większy porządek. Niestety przechowując bułki i chleb w szafce kuchennej nie unikniemy okruszków w zakamarkach, a oprócz tego trzeba liczyć się z tym, że pieczywo może szybciej wysychać. Taka szafka będzie wymagać częstego mycia, aby uniknąć wszelkich bakterii. Pamiętajmy więc, aby chleb kłaść na talerzyku i dopiero wówczas schować do szafki.

Przechowywanie pieczywa w woreczku foliowym, papierowym lub torbie lnianej

Woreczki z różnych materiałów nie zawsze będą dobrym miejscem to przechowywania pieczywa. Dotyczy to przede wszystkim tych wykonanych z folii, które nie przepuszczają powietrza, przez co chleb wilgotnieje, staje się gumowy, traci chrupkość, a w rezultacie szybciej pleśnieje. W tym wypadku lepszym wyborem będzie woreczek papierowy, który z pewnością pozwoli nam posmakować typowo piekarnianego wypieku, jednak ze względu na dostęp zbyt dużej ilości powietrza, przechowywane w nim pieczywo może szybciej wysychać. Alternatywą dla tych dwóch materiałów jest torebka lniana, która  przepuszcza odpowiednią ilość powietrza, dzięki czemu chleb zachowa walory smakowe i uniknie się powstawania pleśni.

Co jeśli mamy nadmiar chleba w kuchni?

Oczywiście zdarza się, że kupimy zbyt dużo pieczywa, a zapas starczy spokojnie na kilka dni. Aby nie sczerstwiało, można je zamrozić, tak jak wiele innych produktów. Pamiętajmy jednak, żeby włożyć do zamrażalnika świeży chleb, ponieważ wtedy utrzymamy najbardziej zbliżone właściwości do tego świeżego. Przy rozmrażaniu należy owinąć pieczywo ściereczką, aby ta pochłonęła wilgoć. Dla każdego produktu, który mrozimy – nie przetrzymujmy zamrożonych produktów dłużej niż 3 miesiące.