Czy warto stosować wodę ryżową na włosy?
Marzeniem wielu kobiet są zdrowe, gęste i lśniące włosy. Niestety, nie każda z nas może się takimi pochwalić, dlatego tak chętnie korzystamy z różnego rodzaju produktów, które mają poprawić ich kondycję. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnych maskach, olejach, szamponach i odżywkach, które choć nie należą do najtańszych, to często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jak się jednak okazuje, doskonałą alternatywą dla takich preparatów są domowe sposoby, a jednym z nich jest wykorzystanie do pielęgnacji włosów wody ryżowej. Jakie są zatem jej właściwości? Jak stosować wodę ryżową na włosy i jak przygotować naturalne kosmetyki z jej udziałem? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Czy wodę ryżową można wykorzystać do pielęgnacji włosów?
2. Dlaczego warto stosować wodę ryżową do włosów?
3. Jak woda ryżowa działa na włosy?
4. Jak zrobić wodę ryżową do włosów?
5. Jak zrobić fermentowaną wodę ryżową do włosów?
6. Jak stosować wodę ryżową na włosy?
7. Jak często stosować wodę ryżową do włosów?
Czy wodę ryżową można wykorzystać do pielęgnacji włosów?
Już w starożytności kobiety w różnych rejonach świata zwracały szczególną uwagę na pielęgnację włosów. Niegdyś brakowało jednak chemicznych preparatów, dlatego korzystano wyłącznie z darów natury. Jednym z nich jest woda ryżowa, która od wieków wiedzie prym wśród mieszkanek Azji, w tym przede wszystkim Japonek. Jak bowiem ustalili naukowcy, kobiety dworu z okresu Heian zachwycały włosami długimi aż do podłogi, a efekt ten uzyskiwały dzięki korzystaniu z Yu-Su-Ru, czyli wody z mycia ryżu. To właśnie one rozpoczęły stosowanie tej metody, która sprawiała, że włosy stawały się zdrowe, długie, lśniące i ładniej się układały. Do tego najlepiej sprawdzała się sfermentowana woda ryżowa, która ma jeszcze silniejsze właściwości. Dlaczego więc warto wykorzystać ją do pielęgnacji włosów? Już wyjaśniamy!
Dlaczego warto stosować wodę ryżową do włosów?
Woda ryżowa na włosy to po prostu mieszanka, która zostaje po namaczaniu lub ugotowaniu ryżu. Ten niepozorny płyn stanowi prawdziwą skarbnicę cennych substancji odżywczych. Jest on bowiem bogaty w witaminę E, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, magnez oraz potas. Najważniejsze jednak, że zawiera inozytol, czyli substancję, która od wewnątrz naprawia włosy zniszczone, a nawet zapobiega przyszłym uszkodzeniom. Do tego komponent ten poprawia ich elastyczność, odbudowuje ich strukturę oraz stanowi ich naturalną tarczę ochronną. Jak więc widać, stosowanie wody ryżowej na włosy może przynieść wiele korzyści. Jakich konkretniej? Sprawdźcie!
Jak woda ryżowa działa na włosy?
Regularne stosowanie wody ryżowej do pielęgnacji włosów może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Płyn ten bowiem odżywia je, wzmacnia i nawilża, jednocześnie zapewniając im połysk, gładkość i sprężystość. To dlatego, że zawarte w ryżu witaminy, minerały i aminokwasy poprawiają kondycję cebulek włosów, a do tego działają pozytywnie na skórę głowy. Jest to więc swoisty koktajl odżywczy, który udoskonala zdrowie włosów, hamuje ich wypadanie, minimalizuje łamliwość, ułatwia rozczesywanie i przywraca prawidłowe tempo ich wzrostu. Dodatkowo, składniki zawarte w wodzie ryżowej tworzą na powierzchni włosów warstwę ochroną, która chroni je przed zanieczyszczeniami.
Jakie efekty daje stosowanie wody ryżowej na włosy?
Woda ryżowa to prawdziwa skarbnica cennych substancji odżywczych, które doskonale wpływają na kondycję włosów. Jej regularne stosowanie do ich pielęgnacji przynosi więc wiele pozytywnych efektów. Zaliczamy do nich między innymi:
- szybszy wzrost włosów,
- redukcję wypadania włosów,
- włosy stają się lśniące i elastyczne,
- włosy stają się łatwiejsze w układaniu,
- zmniejsza się łamliwość włosów,
- wzmacnia się struktura włosów,
- zapobiega się łupieżowi,
- poprawia się poziom nawilżenia włosów,
- poprawia się kondycja skóry głowy.
Jak zrobić wodę ryżową do włosów?
Woda ryżowa, którą stosuje się do pielęgnacji włosów, to po prostu biała, mętna woda, która jest pozostałością po namaczaniu lub gotowaniu ryżu. Są więc dwa sposoby na jej pozyskanie:
1. Pierwszym sposobem na pozyskanie wody ryżowej jest ugotowanie ryżu zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, a następnie odcedzenie ziaren i przelanie drogocennego płynu do butelki, najlepiej z ciemnego szkła.
2. Drugim sposobem na pozyskanie wody ryżowej jest umieszczenie pół szklanki ryżu w naczyniu, zalanie go dwiema szklankami gorącej wody i pozostawienie na około 15 minut. Po tym czasie odcedzamy ziarna i przelewamy płyn do butelki z ciemnego szkła.
W każdym z tych przypadków, do przygotowania wody ryżowej nie powinno się używać soli, a dodatkowo warto pamiętać o tym, aby do jej wykonania wybierać ryż pochodzący z ekologicznych upraw, wolny od pestycydów. Na koniec, po uzyskaniu tego bogatego w składniki odżywcze płynu, najlepiej przechowywać go w lodówce. W ten sposób będzie można używać go przez następne 7 dni.
Jak zrobić fermentowaną wodę ryżową do włosów?
Tak jak wspomnieliśmy, sfermentowana woda ryżowa ma znacznie silniejsze działanie, a to dlatego, że podczas fermentacji pH wody ryżowej staje się kwaśne, w związku z czym zastosowanie takiej płukanki ryżowej do włosów dodatkowo domknie ich łuski. Jak więc ją przygotować? Poniżej szczegółowa instrukcja:
1. Do garnka wsypujemy ryż, dodajemy wodę i gotujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
2. Po ugotowaniu, odcedzamy ziarna od płynu i przelewamy ciecz do szklanego naczynia.
3. Naczynie przykrywamy gazą lub czystą szmatką i odstawiamy w zacienione miejsce na 2 dni.
4. Po tym czasie wodę ryżową przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce.
5. Jeżeli zapach jest zbyt intensywny, dodajemy do niej kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Jak stosować wodę ryżową na włosy?
Wodę ryżową do pielęgnacji włosów można stosować na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze z nich to:
1. Płukanka do włosów z wody ryżowej – po dokładnym umyciu włosów, kosmyki należy wypłukać w roztworze wody ryżowej rozcieńczonej z wodą, dokładnie wmasować preparat w skórę głowy i pozostawić na 10 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy ciepłą wodą.
2. Maska do włosów z wody ryżowej – po dokładnym umyciu włosów, nakładamy stężony roztwór wody ryżowej na skórę głowy i włosy, zakładamy czepek i pozostawiamy na około 15 minut do wchłonięcia. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy ciepłą wodą.
3. Wcierka z wody ryżowej na włosy – po dokładnym umyciu włosów, nakładamy stężony roztwór wody ryżowej na skórę głowy i włosy, przez chwilę delikatnie masujemy i pozostawiamy na 10 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy ciepłą wodą.
Jak często stosować wodę ryżową do włosów?
Częstotliwość stosowania wody ryżowej na włosy powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb oraz kondycji włosów. W większości przypadków powinno wystarczyć stosowanie jej 1-2 razy w tygodniu, dzięki czemu uniknie się przeproteinowania włosów. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które borykają się z suchymi, matowymi i zniszczonymi włosami, bowiem mogą one stosować ją częściej, nawet co drugi dzień, aby szybciej osiągnąć zamierzony rezultat. Z kolei osoby z włosami przetłuszczającymi się powinny stosować ją rzadziej, maksymalnie raz w miesiącu, tak by nie pogorszyć obecnego stanu kosmyków i w pełni wykorzystać jej właściwości. W każdym z tych przypadków dobrym pomysłem będzie też obserwacja reakcji włosów po wykonaniu zabiegu, co pozwoli na dobranie częstotliwość używania wody ryżowej do kondycji włosów.
Skomentuj