7 zasad, o których warto pamiętać podczas zakupu kremu do twarzy

7 zasad, o których warto pamiętać podczas zakupu kremu do twarzy

O czym pamiętać podczas wyboru kremu do twarzy?

Ogromny wybór, jaki obecnie oferuje nam rynek kosmetyczny nie ułatwia zakupu danego produktu. Dobór odpowiedniego kremu bywa długim i pełnym pomyłek procesem. Chcąc skrócić sobie drogę poszukiwań warto zapamiętać kilka żelaznych zasad, które zdecydowanie pomogą dokonać wyboru. Jakich konkretniej? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego skóra się wysusza?
2. Jak radzić sobie z odwodnioną skórą?
3. Krem do twarzy – jak wybrać ten najlepszy?


Dlaczego skóra się wysusza?

Do odwodnienia skóry zwykle dochodzi na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, silnie wysuszające żele do mycia twarzy, matujące i antybakteryjne kremy oraz zbyt mocne peelingi zamiast poprawiać stan cery, mogą ją wysuszyć. Problemem jest też pielęgnacja niedostosowana do pory roku – kremy świetne na lato nie sprawdzą się zimą lub odwrotnie. Jeśli po kilku godzinach od nałożenia kremu odczuwasz napięcie skóry, spróbuj intensywniej nawilżającego kosmetyku. Duże znaczenie dla stanu cery mają czynniki zewnętrzne – promienie UV wysuszają skórę i przyspieszają jej starzenie, natomiast zimą skóra cierpi od suchego powietrza w pomieszczeniach, silnego mrozu i wiatru.

Jak radzić sobie z odwodnioną skórą?

Odstaw potencjalnie wysuszające i podrażniające kosmetyki. Do mycia używaj tylko delikatnych, nawilżających produktów, demakijaż przeprowadzaj za pomocą odżywczego mleczka. Zrezygnuj też z peelingów mechanicznych, możesz je zastąpić kosmetykiem enzymatycznym. Dla skóry odwodnionej wybierz krem treściwy oraz bogaty w substancje nawilżające i odżywcze. Dobroczynnymi składnikami, na które warto zwracać uwagę przy wyborze kremu są m.in. ceramidy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), wosk pszczeli czy kwas hialuronowy. Dobry krem dla skóry odwodnionej to taki, który dostarczy jej składników nawilżających, ale również zapobiegnie odparowywaniu wody z naskórka. Lekki film ochronny na skórze po aplikacji kremu jest wskazany i pełni funkcję bariery. Dla cery dojrzałej polecić można krem przeciwzmarszczkowy, który jednocześnie hamuje utratę wody . Gdy cera jest odwodniona, może to oznaczać, że za mało pijesz wody. Organizm potrzebuje około 1.5 l wody dziennie. Również za pomocą profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym można efektywnie niwelować objawy odwodnienia skóry.

Krem do twarzy – jak wybrać ten najlepszy?

  1. Krem dobieraj stosownie do potrzeb i typu skóry. Zwróć uwagę na wiek, dla którego adresowany jest kosmetyk. Skóra dwudziestolatki ma inne potrzeby niż czterdziestolatki, dlatego nie wolno bagatelizować informacji zawartych przez producenta.
  2. Pilnuj daty produkcji i terminu ważności. Krem, który od dawna zalega na sklepowej półce może być nieco zjełczały, zaś antyoksydanty będą słabiej działały. Dobrze jest kupować kosmetyki niedawno wyprodukowane. Inną kwestią jest data przydatności, jeżeli jej termin wkrótce upływa warto zaniechać zakupu, zwłaszcza, jeśli słoiczek ma dużą pojemność. Możesz nie zdążyć go zużyć. Nigdy nie używaj kosmetyków po wyznaczonym terminie, związki chemiczne zawarte w nim mogą niebezpiecznie ze sobą reagować.
  3. Rozgranicz krem na dzień i na noc. Warto zaopatrzyć się w dwa kremy. W dzień skóra potrzebuje filtrów UV oraz ochrony przed zanieczyszczeniami, wolnymi rodnikami czy niezbyt przychylną pogodą. W kosmetyku na dzień nie może zabraknąć antyoksydantów. Natomiast nocą skóra musi odpocząć i zregenerować się. Kremy na noc posiadają wysokie stężenie składników pielęgnacyjnych i działają aktywniej. Ważnymi ich składnikami są przeciwutleniacze, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Odpowiednia porcja snu oraz starannie dobrany kosmetyk potrafią zdziałać cuda.
  4. Zwróć uwagę na opakowanie. Krem nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu ze światłem, tlenem oraz zanieczyszczeniami. Pojemnik z pompką jest o wiele higieniczniejszy niż zwykły słoiczek. Kosmetyki z pompką są ponad to bardziej wydajne, ponieważ nie nabieramy zbyt dużej ilości kosmetyku.
  5. Droższy nie zawsze znaczy lepszy. Wysoka cena nie zawsze jest podyktowana użyciem innowacyjnego składniku, na tego typu działania mogą sobie pozwolić jedynie duże firmy, które stać na opracowanie substancji oraz badania potwierdzające ich działanie. Bardzo często wysoka cena podyktowana jest marketingiem, reklamą i wynagrodzeniem osoby, która reklamuje dany kosmetyk.
  6. Myśl, gdzie kupujesz. Krem zakupiony prosto z nasłonecznionej kioskowej półki nie jest wart zbyt wiele. Jeżeli zależy ci na jakości kosmetyku nie lekceważ sposobu, w jaki był on dotychczas przechowywany.
  7. Marka miewa znaczenie. Firmy o wieloletnich tradycjach i badaniach mają większe doświadczenie w produkcji kosmetyków i często idzie za tym jakość danego produktu. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na dermokosmetyki sprzedawane w aptekach, które charakteryzują się wysoką jakością i specjalistyczną technologią produkcji. Kremy zakupione w aptece zdecydowanie rzadziej uczulają. Pamiętając o tych kilku zasadach wybór kremu nie będzie aż tak trudny. Trafny zakup przyniesie wiele satysfakcji, albowiem żaden kosmetyk nie troszczy się o naszą skórę tak wszechstronnie. W dzień nawilża, dodaje blasku i koi, chroniąc przed wiatrem, mrozem, słońcem i spalinami, zaś w nocy odżywia i regeneruje.