Jak domowymi sposobami rozjaśnić włosy?

Jak domowymi sposobami rozjaśnić włosy?

W jaki sposób rozjaśnić włosy w domu?

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem inwazyjnym, który może negatywnie wpływać na ich kondycję. Dotyczy to szczególnie przejścia z ciemnego koloru do jasnego, kiedy to proces ten trzeba nawet kilkukrotnie powtarzać. Mimo to wiele pań decyduje się na jego wykonanie, nie zważając na możliwe konsekwencje. Jak się bowiem okazuje, jest kilka naturalnych sposobów, które umożliwiają rozjaśnienie włosów bez wpływu na ich zdrowie i wygląd. Jakich konkretniej? Jak rozjaśnić włosy domowymi sposobami, tak aby nie pogorszyć ich kondycji? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak naturalnie rozjaśnić włosy?
2. Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów
3. Rozjaśnianie włosów miodem
4. Jakie efekty daje rozjaśnianie włosów miodem?
5. Rozjaśnianie włosów cytryną
6. Rozjaśnianie włosów octem jabłkowym lub octem winnym
7. Rozjaśnianie włosów rumiankiem
8. Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną


Jak naturalnie rozjaśnić włosy?

Istnieją dwa sposoby na rozjaśnienie włosów. Pierwszy z nich polega na wybarwieniu pigmentów i zatrzymaniu ich produkcji we wnętrzu włosa, zaś drugi polega na pokryciu włosa jasnymi pigmentami, które przykryją ich naturalny kolor. Dotyczy to zarówno przejścia z ciemnego koloru do jasnego w sposób naturalny, jak i przy użyciu środków chemicznych. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że domowe sposoby rozjaśniania włosów są dla nich bezpieczne i nie działają tak agresywnie, jak wszelkiego rodzaju rozjaśniacze, ale są przez to mniej skuteczne. To powoduje, że przy użyciu naturalnych sposobów rozjaśniania będzie bardzo ciężko przejść z koloru ciemnego do jasnego. Mimo to, można nimi łagodnie zmienić odcień, podkreślając naturalne akcenty i uwydatniając kolor.

Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że domowe sposoby na rozjaśnianie włosów nie u każdego pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty. Dotyczy to szczególnie osób z naturalnie długimi ciemnymi włosami oraz tych, które wcześniej farbowały lub chemicznie rozjaśniały włosy w salonie fryzjerskim. W pierwszym przypadku trudno oczekiwać, aby udało się przykryć tak mocny pigment, natomiast w drugim trzeba mieć świadomość, że wykorzystanie naturalnych sposobów może osłabić kosmyki nadwyrężone profesjonalnymi zabiegami, a w niektórych sytuacjach ich stosowanie może nawet wywołać niepożądany efekt kolorystyczny. Mimo to, ciemne blondynki i jasne szatynki jak najbardziej mogą korzystać z dobrodziejstw natury i zafundować sobie jasne pasma za pomocą podstawowych produktów spożywczych. Jakich konkretniej? Sprawdźcie!

Rozjaśnianie włosów miodem

Pierwszym sposobem na rozjaśnienie włosów w domu jest wykorzystanie miodu, który znany jest z wielu cennych właściwości. Produkt ten wyróżnia się kwasowym pH, które pozwala zredukować pigment włosów, a dodatkowo zawiera niewielką ilość nadtlenku wodoru, który jest składnikiem między innymi wody utlenionej oraz wybielaczy. Ponadto, w miodzie znajduje się żelazo, które również pozwoli zmienić odcień końcówek. Jak więc wykorzystać go do rozjaśnienia włosów?

  • Płukanka z miodu na rozjaśnienie włosów – wystarczy rozpuścić dwie łyżki miodu w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, następnie tak przygotowany roztwór należy zamieszać i zanurzyć nim włosy na kilka minut i na koniec spłukać go ciepłą wodą.
  • Pasta z miodu na rozjaśnienie włosów – aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, można przygotować mieszankę z łyżki stołowej miodu, łyżki oliwy, łyżki soku cytrynowego i odrobiny wody, które należy dokładnie zmieszać i odstawić na godzinę. Po upływie wymaganej ilości czasu, taką pastę nakładamy na umyte i wstępnie osuszone włosy i pozostawiamy na pół godziny, po czym dokładnie spłukujemy.
  • Maska rozjaśniająca z miodem – kolejnym sposobem na rozjaśnienie włosów przy użyciu miodu, jest dodanie tego dobroczynnego produktu do używanej przez siebie maski lub odżywki, następnie nałożenie jednego z nich na włosy i trzymanie na nich minimum godzinę, po czym spłukanie ciepłą wodą.

Jakie efekty daje rozjaśnianie włosów miodem?

Wykorzystanie miodu do pielęgnacji włosów pozwoli je subtelnie rozjaśnić i nadać im delikatny miodowy odcień. To jednak nie wszystko! Produkt ten świetnie nawilża, regeneruje i odżywia włosy, dlatego poza samym rozjaśnieniem, jego stosowanie pozwoli poprawić ich kondycję. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że miód przyniesie efekty jedynie wtedy, gdy będzie się stosowało jeden z powyższych zabiegów regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Rozjaśnianie włosów cytryną

Zawarte w owocach kwasy mają właściwości rozjaśniające, dlatego kolejnym świetnym sposobem na zmianę odcienia kosmyków będzie wykorzystanie cytryny! Jej kwaśne pH pozwala delikatnie rozjaśnić włosy, ale trzeba pamiętać, że sok z tego owocu powinno się zawsze rozcieńczać z innymi produktami, aby nie pogorszył kondycji włosów. Jak więc go wykorzystać?

  • Płukanka z cytryny na rozjaśnienie włosów – doskonałym pomysłem będzie zrobienie płukanki, do przygotowania której potrzebujemy 2 łyżek soku z cytryny oraz pół litra wody. Tak zrobioną miksturę należy zamieszać i zanurzyć niej włosy na kilka minut i na koniec spłukać ją ciepłą wodą.
  • Mgiełka z cytryny na rozjaśnienie włosów – kolejnym sposobem na wykorzystanie cytryny do rozjaśnienia włosów jest zrobienie z niej delikatnej mgiełki. W tym celu wystarczy dodać kilka kropli soku z tego dobroczynnego owocu do używanej na co dzień mgiełki i stosować ją według zaleceń producenta.

Rozjaśnianie włosów octem jabłkowym lub octem winnym

Następnym naturalnym sposobem na rozjaśnienie włosów w domowym zaciszu jest wykorzystanie octu jabłkowego lub octu winnego. Działają one w podobny sposób, jak opisany wyżej kwas zawarty w soku z cytryny, dzięki czemu rozjaśniają włosy, wygładzają je i nabłyszczają. Jak zatem wykorzystać je do zmiany odcienia kosmyków?

  • Płukanka z octu na rozjaśnienie włosów – tak jak przypadku poprzednich produktów, tak samo w przypadku octu, świetnym pomysłem będzie przygotowanie z niego płukanki do włosów. W tym celu wystarczy zmieszać ocet jabłkowy lub ocet winny z wodą, w proporcjach na dwie szklanki wody dwie łyżki stołowe octu. Tak przygotowaną miksturę mieszkamy, płuczemy nią włosy i dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.
  • Mgiełka z octu na rozjaśnienie włosów – kolejnym sposobem jest przygotowanie mgiełki z octu i cytryny. Do tego potrzebujemy sok z jednej cytryny, szklankę ciepłej wody oraz dwie łyżki octu jabłkowego lub octu winnego, które przelewamy do spryskiwacza, aplikujemy na włosy i pozostawiamy na około 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu całość spłukujemy.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Wśród naturalnych sposobów na rozjaśnienie włosów nie można zapomnieć o tym znanym od wieków, czyli o wykorzystaniu rumianku. Jest to jedna z najpopularniejszych metod, a jej największą zaletą jest skuteczność i łatwość zastosowania. Jak więc wykorzystać ją do zmiany odcienia włosów?

  • Płukanka z rumianku na rozjaśnienie włosów – aby wykorzystać rumianek do rozjaśnienia włosów, możemy przygotować z niego płukankę. W tym celu wystarczy zaparzyć cztery saszetki suszu w litrze wody, poczekać aż ostygnie i przepłukać tak przygotowaną miksturą włosy bezpośrednio po umyciu.
  • Mgiełka z rumianku na rozjaśnienie włosów – kolejną metodą z wykorzystaniem rumianku jest przygotowanie mgiełki. Do tego potrzebujemy pół litra wody, w której zaparzamy dwie saszetki suszu, czekamy do ostygnięcia i na koniec delikatnie spryskujemy nim włosy.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Przy użyciu wody utlenionej można delikatnie rozjaśnić nawet ciemniejsze włosy. Wszystko dlatego, że produkt ten jest tym samym roztworem, co oksydant o stężeniu 3%, który jest stosowany w delikatnych farbach do włosów. Oznacza to, że produkt o stężeniu 3% można z powodzeniem wykorzystać do zmiany odcienia kosmyków. Jak więc to zrobić? Najlepszym sposobem będzie wlanie wody utlenionej do spryskiwacza, następnie rozprowadzenie jej po włosach i po około 20 minutach spłukanie. W ten sposób można osiągnąć włosy jaśniejsze o ton, jednak prawdopodobnie o ciepłym odcieniu. Jeżeli jednak zależy nam na chłodniejszym odcieniu, lepiej wykorzystać do tego toner, który aplikuje się na suche lub wilgotne włosy. Produkt ten nie pogarsza kondycji włosów i rozjaśnia je w podobnym stopniu co woda utleniona.