W jaki sposób dbać o rozjaśnione włosy?
Rozjaśnianie włosów to zabieg, który pozwala skutecznie zmienić wizerunek danej osoby. Niestety, wpływa on negatywnie na ich kondycję, dlatego po jego wykonaniu niezbędne jest zadbanie o ich prawidłową pielęgnację. To dlatego, że rozjaśnione włosy mają porowatą strukturę, przez co są bardzo podatne na przesuszenie, łamanie i rozdwajanie, a do tego łatwo się puszą. Jak więc o nie zadbać? Jak dokładniej powinna wyglądać pielęgnacja rozjaśnionych włosów? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego rozjaśnione włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji?
2. Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji włosów rozjaśnionych?
• Szampon do włosów rozjaśnionych
• Odżywka do włosów rozjaśnionych
• Maska do włosów rozjaśnionych
3. Jak odżywić rozjaśnione włosy?
4. Jak dbać o rozjaśnione włosy?
5. Domowe sposoby pielęgnacji rozjaśnionych włosów
• Olej kokosowy do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
• Olej rzepakowy do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
• Maseczka z jaj, cytryny i oliwy do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
• Wcierka z pokrzywy i skrzypu do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
• Maseczka z banana, jogurtu, jaja i cytryny do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
6. Jak odżywić rozjaśnione włosy od wewnątrz?
Dlaczego rozjaśnione włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji?
Niestety, rozjaśnianie włosów wpływa bardzo negatywnie na ich kondycję. Jest to bowiem zabieg inwazyjny, który ingeruje bezpośrednio w głąb każdego włosa. Efektem jest to, że włosy stają się porowate, w wyniku czego są bardziej podatne na zniszczenia, a do tego się puszą i rozdwajają. Dotyczy to szczególnie ich regularnego rozjaśniania, dlatego im częściej się wykonuje taki zabieg, tym większej uwagi potrzebują. W praktyce oznacza to, że głównym zadaniem w pielęgnacji włosów rozjaśnianych jest ich nawilżanie oraz ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo, potrzebują one delikatnego oczyszczania, silnej regeneracji i oszczędnego modelowania. Oczywiście całość jest procesem stopniowym, dlatego trzeba być cierpliwym, a przy tym pamiętać o regularności.
Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji włosów rozjaśnionych?
Rozjaśnione włosy mogą być miękkie, sprężyste i pełne blasku. Aby jednak uzyskać taki efekt, niezbędna jest ich regularna pielęgnacja. Do tego można wykorzystać między innymi produkty dostępne w drogeriach. Zaliczamy do nich:
1. Szampon do włosów rozjaśnionych
Szampony do włosów rozjaśnianych powinno się stosować co kilka dni. Takie preparaty mają najczęściej delikatniejszy skład, dzięki czemu nie będą wpływały negatywnie na kondycję włosów. Oznacza to, że nie znajdziemy w nich alkoholu, silikonów, protein oraz substancji o bardzo niskim pH. Do tego bardzo dobrym wyborem są szampony naturalne, których skład opiera się głównie na bazie ziół.
2. Odżywka do włosów rozjaśnionych
Odżywki do włosów rozjaśnianych powinno się stosować po każdym myciu głowy. Takie preparaty zazwyczaj cechują się łagodnymi składnikami, które nawilżają, odżywiają i regenerują kosmyki. Bardzo często są one bogate w naturalne emolienty, czyli różnego rodzaju oleje, które tworzą na włosach warstwę okluzyjną, dzięki czemu woda z włosów nie odparowuje zbyt szybko, a kosmyki stają się bardziej nawilżone.
3. Maska do włosów rozjaśnionych
Maski do do włosów rozjaśnianych powinno się stosować od 2 do 3 razy w tygodniu, najlepiej przez nieco dłuższy czas, czyli od pół godziny do godziny. Takie preparaty bardzo często zawierają całą paletę składników odżywczych i ochronnych, w tym między innymi naturalne oleje, hydrolizowaną keratynę oraz filtry UV, które zabezpieczają włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Jak odżywić rozjaśnione włosy?
Świetnym wyborem do pielęgnacji rozjaśnionych włosów są też naturalne oleje, które wspomagają ich nawilżenie, odżywienie i regenerację, a do tego tworzą na nich warstwę okluzyjną, w efekcie czego woda z włosów nie odparowuje zbyt szybko, przez co kosmyki stają się bardziej nawilżone. Do takich zaliczamy przede wszystkim olej arganowy, olej rycynowy, olej kokosowy, olej awokado oraz olej lniany. Aby skorzystać z ich właściwości, wystarczy wybrany produkt wetrzeć w mokre włosy, następnie założyć na nie czepek lub ręcznik i pozostawić na około 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu wybrany olej dokładnie spłukujemy. Jeżeli jednak nie mamy czasu na tak długi zabieg, zawsze można dodać jeden z olejów do wybranej odżywki, dzięki czemu jeszcze wzmocnimy jej działanie.
Jak dbać o rozjaśnione włosy?
Aby poprawić kondycję rozjaśnionych włosów, warto też pamiętać o kilku ważnych zasadach, które wspomogą uzyskanie pożądanego efektu. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- Unikaniu codziennego mycia włosów – rozjaśnione włosy łatwo się przesuszają, dlatego powinno się ograniczyć ich mycie do niezbędnego minimum. Oznacza, to że najlepiej myć je co 2 lub 3 dni, używając do tego szamponu do włosów rozjaśnionych lub szamponu na bazie naturalnych składników.
- Unikaniu poddawania włosów działaniom wysokiej temperatury – rozjaśnione włosy łatwo ulegają uszkodzeniom, dlatego powinno się ograniczyć używanie suszarki oraz prostownicy. Jeżeli jednak jest to niezbędne, to najlepiej w każdym z tych urządzeń ustawić niższą temperaturę.
- Zabezpieczaniu włosów przed słońcem – słońce nie sprzyja rozjaśnionym włosom, które są delikatne i wrażliwe, dlatego warto zabezpieczać je przed jego działaniem, zakładając czapkę, chustę lub kapelusz. Do tego dobrym pomysłem jest spryskanie ich preparatem ochronnym z filtrem UV, który dodatkowo wspomoże ich ochronę.
Domowe sposoby pielęgnacji rozjaśnionych włosów
Kondycję rozjaśnionych włosów można też z powodzeniem poprawić przy użyciu domowych sposobów. Do tego idealnie sprawdzą się naturalne wcierki, płukanki, peelingi, olejowanie i maseczki, które przygotowuje się na bazie dostępnych w większości domów składników. Jak zatem je przygotować? Już podpowiadamy!
1. Olej kokosowy do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
Olej kokosowy bogaty jest w kwas laurynowy, który dzięki małym cząsteczkom oraz prostemu łańcuchowi łatwo przenika w głąb kosmyków, w efekcie czego działa na nie od środka, odżywiając je, chroniąc przed przesuszeniem oraz niwelując utratę protein. Jest to więc doskonały produkt do poprawy kondycji rozjaśnionych włosów. Aby z niego skorzystać, wystarczy nierafinowany olej kokosowy delikatnie podgrzać, następnie nałożyć na skórę głowy i kosmyki i pozostawić na minimum godzinę do wchłonięcia. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy i dokładnie myjemy włosy szamponem.
2. Olej rzepakowy do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
Kolejnym naturalnym produktem, który wspomoże odbudowę rozjaśnionych włosów, jest olej rzepakowy. Jest on bowiem bogaty w w witaminę A, D, E i K, a także w kwas tłuszczowy omega-9, kwas tłuszczowy omega-6, kwas tłuszczowy omega-3, karotenoidy, tokoferole oraz związki fenolowe. Dzięki temu skutecznie regeneruje kosmyki i je nawilża, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Aby więc skorzystać z jego właściwości, wystarczy zaaplikować go na włosy, równomiernie rozprowadzić po kosmykach grzebieniem i pozostawić na około 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy i dokładnie myjemy włosy szamponem.
3. Maseczka z jaj, cytryny i oliwy do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
Następnym domowym sposobem na pielęgnację rozjaśnionych włosów jest wykorzystanie maseczki z jaj, cytryny i oliwy, która nawilża, odżywia i regeneruje uszkodzone pasma. Aby ją przygotować, wystarczy zmieszać w niewielkiej miseczce 2 żółtka z sokiem z połowy cytryny oraz dwiema łyżkami oliwy. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na rozpuszczone włosy, po czym przykrywamy je folią spożywczą i ręcznikiem. Po upływie 30 minut całość należy spłukać ciepłą wodą oraz umyć włosy szamponem.
4. Wcierka z pokrzywy i skrzypu do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
Kolejny znany od pokoleń sposób na poprawę kondycji rozjaśnionych włosów to wykorzystanie pokrzywy i skrzypu polnego. Rośliny te wyróżniają się bowiem działaniem odżywczym, nawilżającym i regenerującym, a do tego łagodzą podrażnienia skóry głowy, zmniejszają łojotok i swędzenie. Aby więc skorzystać z ich właściwości, wystarczy zaparzyć łyżkę pokrzywy i łyżkę skrzypu polnego we wrzątku, następnie poczekać do ich ostudzenia i tak przygotowaną wcierkę dokładnie wetrzeć w skórę głowy i włosy. Po upływie około 30 minut miksturę można spłukać i umyć głowę szamponem.
5. Maseczka z banana, jogurtu, jaja i cytryny do pielęgnacji rozjaśnionych włosów
Doskonałym sposobem na odżywienie rozjaśnionych włosów jest też wykorzystanie maseczki z banana, jogurtu naturalnego, jaja i cytryny, która działa regenerująco i nawilżająco. Aby ją przygotować, wystarczy obrać banana ze skórki i rozgnieść go widelcem, a następnie dodać do niego pozostałe składniki i dokładnie je zmiksować do uzyskania jednolitej masy. Taką maseczkę nakładamy na włosy, przykrywamy folią spożywczą, zakładamy na nie ręcznik i pozostawiamy na około 20 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy i dokładnie myjemy włosy szamponem.
Jak odżywić rozjaśnione włosy od wewnątrz?
Oczywiście kondycję rozjaśnionych włosów można poprawić również spożywając odpowiednie produkty. Mowa tutaj przede wszystkim o zdrowych tłuszczach, które można znaleźć w awokado, orzechach, ziarnach, rybach, oliwie oraz olejach roślinnych, a także o biotynie, której źródłem są podroby, jaja, pomidory, marchew, ryż i rodzynki oraz miedzi, którą można znaleźć w drożdżach, produktach zbożowych, orzechach i zielonych warzywach. Do tego warto pić pokrzywę, która zawiera witaminę C, K, B, E, potas i żelazo oraz czystek, który oczyszcza organizm z toksyn, które mogą blokować wchłanianie niektórych składników. Dodatkowo, aby odżywić i nawilżyć włosy, bardzo dobrym pomysłem będzie spożywanie produktów bogatych w cynk i żelazo, czyli wątróbki, podrobów, jaj, kakao, pestek oraz tłustych serów.
Skomentuj