Basen w ogrodzie – TOP 15 inspiracji na aranżację ogrodu wokół basenu

Basen w ogrodzie - TOP 15 inspiracji na aranżację ogrodu wokół basenu

Jak urządzić ogród wokół basenu?

Umieszczenie basenu w ogrodzie to doskonały pomysł na uzupełnienie przydomowej przestrzeni w sposób funkcjonalny, a przy tym efektowny. Takie rozwiązanie będzie bardzo przydatne szczególnie podczas cieplejszych miesięcy, gdy po trudach codziennych obowiązków będzie można schłodzić się we własnym zbiorniku. Aby jednak basen wpasował się w ogród, warto wcześniej odpowiednio zadbać o jego otoczenie. Jak więc to zrobić? Jak urządzić ogród wokół basenu? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Gdzie postawić basen w ogrodzie?
2. Aranżacja terenu wokół basenu w ogrodzie – spójność to podstawa
3. Co zrobić, aby ogród z basenem wyglądał stylowo?
4. Pomysły na basen w ogrodzie – galeria zdjęć z 15 propozycjami


Gdzie postawić basen w ogrodzie?

Decyzja o umieszczeniu basenu w ogrodzie niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to rozwiązanie, które pozwoli spędzać czas z bliskimi na świeżym powietrzu, mając przy tym pełną kontrolę nad czystością wody i eliminując tym samym ryzyko infekcji, jakie mogą przytrafić się na basenie publicznym. Aby jednak taki zbiornik stał się integralną częścią przydomowej przestrzeni, niezbędne jest wpasowanie go w ogród i odpowiednia aranżacja terenu wokół niego. Na początek trzeba więc wybrać miejsce, w którym zostanie wykopany lub postawiony basen. Tutaj podstawą będzie wybór dobrze nasłonecznionej przestrzeni, dzięki czemu promienie słoneczne będą naturalnie nagrzewały wodę w zbiorniku. Kolejną ważną kwestią jest unikanie miejsc pod drzewami, aby zapobiec niechcianym zanieczyszczeniem – w końcu nie każdy ma czas i ochotę na codzienne wyławianie liści i owoców z wody. Ponadto, teren na którym zostanie umieszczony basen nie powinien być pochyły, dlatego warto zacząć od wypoziomowania podłoża, ponieważ w przeciwnym razie basen może się pochylić na jedną ze stron, a tym samym trzeba będzie częściej uzupełniać w nim wodę, co wygeneruje dodatkowe koszty.

Aranżacja terenu wokół basenu w ogrodzie – spójność to podstawa

Po wybraniu miejsca, w którym stanie basen, kolejnym elementem będzie zaplanowanie aranżacji terenu wokół niego. Całość najlepiej więc zacząć od doboru basenu do bryły budynku, a następnie umiejętnego dopasowania posadzki strefy wypoczynkowej i obrzeża wokół zbiornika. Wobec tego, gdy basen umiejscowiony jest na tarasie, wówczas posadzka powinna być zbliżona do koloru podłogi w salonie, natomiast jeżeli jest oddalony od tarasu, można dopasować posadzkę do pozostałych ścieżek umieszczonych wokół domu. Oczywiście można też wykorzystać inną posadzkę w miejscu, gdzie znajduje się altana w ogrodzie i meble ogrodowe, a inną wokół basenu, jednak dobrze byłoby, gdyby obie ze sobą współgrały.

Co zrobić, aby ogród z basenem wyglądał stylowo?

Basen umieszczony w ogrodzie stworzy strefę, w której domownicy będą odpoczywali godzinami. To właśnie dlatego warto zbudować obok niego taras, na którym będzie można postawić meble służące do relaksu. Taką przestrzeń można wykonać z drewna, kostki brukowej lub desek kompozytowych, które będą zapewniały stabilność podczas poruszania się po mokrej powierzchni. Kolejnym krokiem jest wybór wygodnych i trwałych mebli, które uzupełnią całą aranżację. W tym wypadku dobrym pomysłem będzie stół, krzesła i leżaki wykonane z wodoodpornych materiałów, takich jak technorattan lub regularnie zabezpieczane przed wilgocią drewno. Na nich można umieścić miękkie siedziska, najlepiej wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, które jeszcze zwiększą komfort wykonywanej strefy wypoczynkowej. Dodatkowo, ważnym elementem terenu wokół basenu będą parasole, które skutecznie ochronią domowników przed działaniem promieni słonecznych. Na koniec całość można uzupełnić elementami dekoracyjnymi, takimi jak kwietniki ogrodowe, odpowiednie oświetlenie, rośliny w doniczkach oraz kamienie.

Pomysły na basen w ogrodzie – galeria zdjęć z 15 propozycjami

Niewielki basen w ogrodzie

Źródło

Aranżacja ogrodu z basenem

Źródło

Mały basen w ogrodzie

Źródło

Ogród z małym basenem

Źródło

Aranżacja ogrodu wokół basenu

Źródło

Inspiracje na ogród z basenem

Źródło

Ogród z basenem na tarasie

Źródło

Ogród z basenem

Źródło

Inspiracje na ogród wokół basenu

Źródło

Ogród z niewielkim basenem

Źródło

Pomysły na basen w ogrodzie

Źródło

Aranżacja terenu wokół basenu

Źródło

Inspiracje na basen w ogrodzie

Źródło

Basen na tarasie

Źródło

Pomysły na aranżacje basenu w ogrodzie

Źródło