Na czym polega rozjaśnianie włosów wodą utlenioną?
Zmiana koloru włosów potrafi całkowicie zmienić aparycję danej osoby. Nic więc dziwnego, że rozjaśnianie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach fryzjerskich. I choć piękny, złocisty blond wygląda bardzo efektownie, to trzeba mieć na uwadze, że zmiana odcienia włosów przy użyciu chemicznych preparatów może znacząco pogorszyć ich kondycję. Aby tego uniknąć, rozwiązaniem w takim przypadku może być wykorzystanie wody utlenionej, której użycie jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na rozjaśnienie włosów. Jak więc to zrobić? Jak dokładniej rozjaśnić włosy wodą utlenioną? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Czy woda utleniona rozjaśnia włosy?
2. W jaki sposób rozjaśnić włosy wodą utlenioną?
• Stopniowe rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
• Standardowe rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
3. Jak na włosy wpływa rozjaśnianie wodą utlenioną?
4. Czy woda utleniona niszczy włosy?
5. Jak dbać o włosy po rozjaśnianiu wodą utlenioną?
6. Kiedy nie używać wody utlenionej do rozjaśniania włosów?
Czy woda utleniona rozjaśnia włosy?
Tak, wodę utlenioną można z powodzeniem wykorzystać do rozjaśnienia włosów, a to dlatego, że zawiera ona nadtlenek wodoru, który umożliwia rozjaśnienie kosmyków od 2 do 4 tonów. Oznacza to więc, że mimo jej rozjaśniających właściwości nie da się przy jej użyciu diametralnie zmienić wizerunku, przykładowo przechodząc po jednym zabiegu z długich ciemnych włosów do blond, ale pomimo tego można nią delikatnie rozjaśnić pasma. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że zbyt częste rozjaśnianie włosów wodą utlenioną może skończyć się przesuszeniem lub zniszczeniem kosmyków, dlatego przed niepożądanymi skutkami najlepiej zabezpieczyć się robiąc wcześniej próbę jedynie na małym skrawku fryzury, aby mieć całkowitą pewność, że preparat ten nie powoduje uczulenia i rozjaśnia włosy w sposób prawidłowy.
W jaki sposób rozjaśnić włosy wodą utlenioną?
Tak jak wyjaśnialiśmy w artykule z domowymi sposobami na rozjaśnienie czarnych i ciemnych włosów wodę utlenioną można wykorzystać do zmiany koloru kosmyków na dwa sposoby. Pierwszy z nich to stopniowe rozjaśniane, które jest znacznie bezpieczniejsze i mniej inwazyjne dla włosów, a przy tym pozwala kontrolować ich kolor, natomiast drugi to standardowe rozjaśnianie, które jest mniej bezpieczne, ale za to pozwala szybciej osiągnąć zamierzony rezultat. Jak więc wygląda każdy z nich? Poniżej instrukcja krok po kroku, z której dowiecie się jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną!
Stopniowe rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
1. W butelce z atomizerem mieszamy roztwór wody utlenionej o stężeniu 3% mieszamy z wodą mineralną w proporcjach 1:2, czyli na 100 ml wody utlenionej dajemy 200 ml wody mineralnej.
2. Tak przygotowaną mieszanką spryskujemy wilgotne włosy i przeczesujemy je grzebieniem lub szczotką o gęsto ułożonych żabkach.
3. Proces ten powtarzamy 2-3 razy w tygodniu do uzyskania oczekiwanego rezultatu.
Standardowe rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
1. Do butelki z atomizerem wlewamy roztwór wody utlenionej o stężeniu 3%.
2. Takim preparatem spryskujemy suche włosy i przeczesujemy je grzebieniem lub szczotką o gęsto ułożonych żabkach.
3. Czekamy 30 minut i po upływie tego czasu myjemy głowę i włosy.
Jak na włosy wpływa rozjaśnianie wodą utlenioną?
Woda utleniona zawiera nadtlenek wodoru, który umożliwia rozjaśnienie włosów od 2 do 4 tonów. Warto jednak wiedzieć, że proces ten przebiega w taki sposób, że wspomniany związek chemiczny po aplikacji na włosy wędruje do ich wnętrza i powoduje rozkład zawartych w nim pigmentów, co z kolei wywołuje zmiany w ich strukturze. Efektem tego może być pogorszenie kondycji kosmyków. Oznacza to więc, że nadmierne używanie wody utlenionej do rozjaśniania włosów może spowodować, że pasma staną się:
- zniszczone,
- suche,
- matowe,
- napuszone.
Mimo to, rozjaśnianie włosów wodą utlenioną należy do najdelikatniejszych zabiegów zmieniających kolor kosmyków, dlatego stosowanie tego zabiegu w większym odstępie czasu nie powinno znacząco wpływać na kondycję włosów.
Czy woda utleniona niszczy włosy?
Niestety, zbyt częste używanie wody utlenionej do rozjaśniania włosów może pogorszyć ich kondycję. To dlatego, że preparat ten zmienia pH włosa, pozbawia go nawilżenia, rozchyla łuski i narusza wiązania pomiędzy mostkami dwusiarczkowymi. Efektem jego nadmiernego stosowania mogą być więc suche, puszące się i matowe kosmyki, które mogą stać się również bardziej podatne na rozdwajanie i łamanie. Aby tego uniknąć, najlepiej zatem używać mieszanki wody utlenionej z wodą mineralną i stosować ją maksymalnie od 2 do 3 razy w tygodniu. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że każde rozjaśnianie pozbawia włos pigmentu, co sprawia, że pasma stają się puste jak słomka, a przez to bardziej podatne na uszkodzenia. To właśnie dlatego fryzjerzy rekomendują stosowanie tonerów, czyli produktów tymczasowo koloryzujących, które wypełniają włosy pigmentem, a tym samym nadając im zdrowszy wygląd i bardziej naturalny kolor.
Jak dbać o włosy po rozjaśnianiu wodą utlenioną?
Odpowiednia pielęgnacja rozjaśnionych włosów jest kluczowa do utrzymania ich w dobrej kondycji. Oznacza to więc, że po zmianie ich koloru należy używać produktów, których zadaniem będzie ich nawilżanie, odżywienie i regeneracja, a także ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Wobec tego, do ich codziennej pielęgnacji najlepiej wybrać szampon, odżywkę i maskę do włosów rozjaśnionych, a dodatkowo warto je regularnie olejować, ponieważ ten prosty zabieg skutecznie poprawia ich kondycję. Oczywiście nie można zapomnieć też o domowych maseczkach, które doskonale odżywiają kosmyki. Mowa tutaj między innymi o stosowaniu do włosów wody ryżowej, oleju kokosowego, oleju rzepakowego, maseczki z jaj, cytryny i oliwy, wcierki z pokrzywy i skrzypu polnego oraz maseczki z banana, jogurtu, jaja i cytryny, które szczegółowo opisujemy w artykule jak powinna wyglądać pielęgnacja rozjaśnionych włosów.
Kiedy nie używać wody utlenionej do rozjaśniania włosów?
Zabieg rozjaśniania włosów wodą utlenioną nie jest polecany osobom, które borykają się z włosami przesuszonymi i zniszczonymi. W takim wypadku zdecydowanie lepszym wyborem będą naturalne metody z wykorzystaniem ziół. To samo dotyczy osób, których celem jest zmiana wizerunku, ale z tym wyjątkiem, że rozjaśnienie powinny przeprowadzić w profesjonalnym salonie fryzjerskim, bowiem zabieg z użyciem wody utlenionej umożliwia zmianę koloru włosów jedynie od 2 do 4 tonów, a co za tym idzie sposób ten nie będzie wystarczająco skuteczny. Oczywiście z wody utlenionej powinny zrezygnować też osoby, które mają nią uczulenie, a najlepiej przed przystąpieniem do rozjaśniania wykonać próbę uczuleniową, aby mieć pewność, że że preparat ten nie wywoła niechcianej reakcji i rozjaśni włosy w sposób prawidłowy.
Skomentuj