Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Jak rozjaśnić ciemne włosy?

W jaki sposób rozjaśnić ciemne włosy?

Rozjaśnianie ciemnych włosów jest zabiegiem wymagającym i czasochłonnym, a do tego może negatywnie wpływać na ich kondycje. Dotyczy to szczególnie przejścia z czarnego koloru do jasnego, kiedy proces ten trzeba nawet kilkukrotnie powtarzać. Mimo to wiele osób decyduje się na jego wykonanie, nie zważając na możliwe konsekwencje. Jak się bowiem okazuje, jest kilka naturalnych sposobów, które umożliwiają rozjaśnienie ciemnych włosów bez pogorszenia ich kondycji. Jakich dokładniej? W jaki konkretniej sposób rozjaśnić ciemne włosy, tak aby nie pogorszyć ich zdrowia? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Czy można rozjaśnić czarne włosy?
2. Domowe sposoby na rozjaśnienie czarnych i ciemnych włosów
3. Jak rozjaśnić ciemne włosy w domu?
4. Jak rozjaśnić czarne włosy do brązu?
5. Jak przygotować ciemne włosy do rozjaśniania w domu?


Czy można rozjaśnić czarne włosy?

Oczywiście jest możliwe rozjaśnienie zarówno ciemnych, jak i czarnych włosów, ale jest to bardzo skomplikowany proces, który będzie wymagał dużo czasu i cierpliwości. To dlatego, że istnieją dwa sposoby rozjaśniania włosów. Pierwszy z nich polega na wybarwieniu pigmentów i zatrzymaniu ich produkcji we wnętrzu włosa, natomiast drugi polega na pokryciu włosa jasnymi pigmentami, które przykryją ich naturalny kolor. W obu tych przypadkach można zastosować i te mniej i te bardziej inwazyjne metody. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że choć domowe sposoby rozjaśniania włosów nie wpływają tak negatywnie na ich kondycję, jak rozjaśnianie przy użyciu farb i rozjaśniaczy, to przez to są mniej skuteczne i mogą wymagać nawet kilkukrotnego ich użycia, a nawet wtedy bardzo ciężko będzie przejść z koloru ciemnego do jasnego. Mimo to, można nimi łagodnie zmienić odcień, podkreślając naturalne akcenty i uwydatniając kolor. Jak zatem naturalnie rozjaśnić czarne i ciemne włosy? Już podpowiadamy!

Domowe sposoby na rozjaśnienie czarnych i ciemnych włosów

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że domowe sposoby na rozjaśnianie czarnych i ciemnych włosów nie u każdego pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty. Dotyczy to szczególnie kobiet, które mają naturalnie długie ciemne włosy oraz tych, które wcześniej farbowały włosy w salonie fryzjerskim. To dlatego, że w pierwszym przypadku bardzo trudno będzie przykryć tak mocny pigment, natomiast w drugim trzeba mieć świadomość, że wykorzystanie naturalnych metod w połączeniu z farbą może wywołać niepożądany efekt kolorystyczny. Mimo to, zawsze warto spróbować, ponieważ domowe sposoby opierają się głównie na produktach spożywczych, w związku z czym nie będą negatywnie wpływały na kondycję włosów, a do tego koszt ich wykonania jest niewielki. Czego zatem użyć do rozjaśnienia czarnych i ciemnych włosów? Sprawdźcie!

Jak rozjaśnić ciemne włosy w domu?

Tak jak wyjaśnialiśmy w artykule w jaki sposób przyciemnić za bardzo rozjaśnione włosy jest kilka bardzo ciekawych sposobów, które umożliwiają zarówno przyciemnienie, jak i rozjaśnienie włosów w domowym zaciszu. Oczywiście nie będą one tak skuteczne, jak profesjonalne rozjaśniacze i farby, ale mimo to umożliwiają rozjaśnienie włosów nawet o 2 tony. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Sok z cytryny – cytryna ma właściwości wybielające, rozjaśniające oraz wzmacniające. Można więc z powodzeniem wykorzystać ją do rozjaśnienia włosów. Aby to zrobić, najlepiej przygotować z niej płukankę, do której wykonania potrzebujemy 2 łyżek soku z cytryny oraz pół litra wody. Tak zrobioną miksturę należy zamieszać i zanurzyć niej włosy na kilka minut i na koniec spłukać ją ciepłą wodą.
  • Miód – miód ma kwasowe pH, które pozwala zredukować pigment włosów, a dodatkowo zawiera niewielką ilość nadtlenku wodoru, który jest składnikiem między innymi wody utlenionej oraz wybielaczy. Do tego w miodzie znajduje się żelazo, które również pozwoli zmienić odcień końcówek. Aby więc wykorzystać go do rozjaśniania włosów, można dodać łyżkę produktu do ulubionej maski lub odżywki albo zrobić z niego płukankę, do której wykonania potrzebujemy rozpuścić 2 łyżki miodu w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Tak przygotowany roztwór należy zamieszać i zanurzyć nim włosy na kilka minut i na koniec spłukać go ciepłą wodą.
  • Rumianek – rumianek wzmacnia i regeneruje włosy, a do tego umożliwia ich delikatne rozjaśnienie. Aby więc wykorzystać go do rozjaśnienia ciemnych i czarnych włosów, najlepiej przygotować z niego płukankę, do której wykonania wystarczy zaparzyć cztery saszetki suszu w litrze wody, poczekać aż ostygnie i przepłukać tak przygotowaną miksturą włosy bezpośrednio po umyciu.
  • Ocet jabłkowy – ocet jabłkowy działa w podobny sposób, jak sok cytryny, co oznacza, że ma właściwości wybielające i rozjaśniające. Można więc z powodzeniem wykorzystać go do rozjaśnienia włosów. Aby to zrobić, najlepiej przygotować z niego płukankę, do której wykonania należy zmieszać zmieszać ocet jabłkowy z wodą, w proporcjach na dwie szklanki wody dwie łyżki stołowe octu. Tak przygotowaną miksturę mieszamy, płuczemy nią włosy i dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.
  • Woda utleniona – woda utleniona to ten sam roztwór, co oksydant o stężeniu 3%, który jest stosowany w delikatnych farbach do włosów, dzięki czemu przy jej użyciu można z powodzeniem zmienić kolor kosmyków od 2 do 4 tonów. Aby więc rozjaśnić włosy wodą utlenioną, najlepiej wlać preparat ten do spryskiwacza, następnie rozprowadzić go po włosach i po około 20 minutach spłukać.

Jak rozjaśnić czarne włosy do brązu?

Niestety, przejście z czarnych włosów do brązowych przy użyciu domowych sposobów rozjaśniania włosów jest praktycznie niemożliwe. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie więc skorzystanie z usług profesjonalisty, który poradzi sobie zarówno z naturalnymi, jak i farbowanymi kosmykami. Dobierze też metodę oraz produkty, które w najmniejszym stopniu zaszkodzą strukturze włosa. Niekiedy bowiem najpierw niezbędne jest wykonanie dekoloryzacji, czyli ściągania koloru, które polega na usunięciu ciemnych barwników z włosów, a dopiero później można przystąpić do farbowania, które umożliwi uzyskanie pożądanego odcienia. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że czarne włosy mogą potrzebować nawet kilku sesji rozjaśniających, w związku z czym trzeba przygotować się na to, że po pierwszym zabiegu zyskają czerwony lub rudy odcień, który zniknie dopiero po kolejnym rozjaśnianiu.

Jak przygotować ciemne włosy do rozjaśniania w domu?

Aby zabieg rozjaśniania włosów był skuteczny, dobrym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie do niego kosmyków. Dotyczy to zarówno włosów naturalnych, jak i tych, które przechodziły już koloryzację. Wobec tego, w pierwszym wypadku należy skupić się na ich dogłębnym odżywieniu, aby wykonywany zabieg ich zanadto nie zniszczył, natomiast w drugim powinno się odczekać mniej więcej 3-4 miesiące po farbowaniu, zanim zdecyduje się na ich rozjaśnianie, dzięki czemu włosy zdążą się zregenerować. Dodatkowo, tutaj również ważne jest wdrożenie odpowiedniej kuracji pielęgnacyjnej, tak by wzmocnić, odżywić i nawilżyć włosy. Ponadto, konieczne jest przeprowadzenie próby na jednym cienkim kosmyku, aby się przekonać, jak włosy zareagują na wybraną metodę. I jeżeli próba przebiegnie pomyślnie, a włosy nie nabiorą niechcianego koloru, później można przystąpić do docelowego zabiegu.