Na co stosować olej rycynowy?
Olej rycynowy kojarzony jest głównie ze względu na swoje działanie poprawiające kondycję włosów, brwi i rzęs. Tradycyjnie nasze babcie i prababcie wykorzystywały go przede wszystkim do pielęgnacji kosmyków. Korzyści z jego stosowania są jednak dużo szersze. Jakie konkretniej? Jakie właściwości ma olej rycynowy i jak go stosować? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Co to jest olej rycynowy?
2. Właściwości oleju rycynowego na skórę
3. Olej rycynowy – sprzymierzeniec pięknych włosów, brwi i rzęs
4. Olej rycynowy stosowany na skórę ciała
Co to jest olej rycynowy?
Olej rycynowy to surowiec w postaci gęstej żółtej cieczy, produkowany z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis) – rośliny pochodzącej z Afryki i Bliskiego Wschodu, a obecnie uprawianej na całym świecie. Rącznik pospolity inaczej nazywany jest rycynusem i stąd też wzięła się pospolita nazwa tego oleju. Dobrej jakości olej rycynowy pozyskuje się metodą tłoczenia na zimno, dzięki czemu zachowuje on niemal w całości swój cenny skład, a co za tym idzie – i właściwości.
Właściwości oleju rycynowego na skórę
Za co warto docenić olej rycynowy zimnotłoczony? Za obecność kwasów tłuszczowych, w tym przede wszystkim kwasu rycynolowego, stanowiącego aż około 90% składu oleju. Kwas rycynolowy rewelacyjnie nawilża i wygładza szorstką skórę oraz regeneruje ją. Olej rycynowy stosowany na twarz tworzy naturalną barierę skóry, stanowiąc ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Wspomaga również kondycję cery tłustej i trądzikowej. To właśnie obecność kwasu rycynolowego wyróżnia olej rycynowy na tle innych olejów. Ale nie tylko! Charakteryzuje się też tym, że w przeciwieństwie do innych olejów miesza się z wodą.
Olej rycynowy – sprzymierzeniec pięknych włosów, brwi i rzęs
Wykazując wysokie powinowactwo do keratyny, olej rycynowy działa wyjątkowo korzystnie na włosy, brwi i rzęsy. Wzmacnia kosmyki, stymuluje ich porost, zagęszcza oraz sprawia, że są bardziej lśniące i elastyczniejsze. Dodatkowo, delikatnie przyciemnia włoski, co czyni go idealnym składnikiem regenerujących odżywek do rzęs i brwi. Warto wzbogacać nim szampony i odżywki, aby wzmocnić ich pielęgnacyjne właściwości.
Jak stosować olej rycynowy na twarz? Można nakładać go bezpośrednio na skórę, w czystej postaci lub w połączeniu z innymi olejami roślinnymi lub kwasem hialuronowym. Innym sposobem aplikacji jest dodawanie go do ulubionego kremu czy serum.
Olej rycynowy stanowi również niezbędny element metody OCM (oil cleansing method), czyli sposobu oczyszczania twarzy olejami, bez użycia detergentów. W OCM olej rycynowy łączony jest z innym olejem bazowym, np. olejem jojoba lub olejem z pestek moreli. Działanie metody opiera się na zasadzie, że tłuszcz najlepiej przyciąga tłuszcz. Ten sposób oczyszczania twarzy jest łagodny dla cery – nie tylko skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale i nawilża i chroni skórę. Olej rycynowy doskonale wiąże zanieczyszczenia, a dodatkowo ma działanie antybakteryjne, nawilżające i łagodzące.
Olej rycynowy stosowany na skórę ciała
Olej rycynowy poprawia zdrowie i wygląd nie tylko skóry twarzy, ale i całego ciała. To wyjątkowo wszechstronny produkt. Wykorzystaj go np. jako regeneracyjną i łagodzącą podrażnienia oliwkę po kąpieli lub do masażu. Świetnie sprawdzi się również jako zmiękczający produkt do najbardziej wymagających, suchych i szorstkich miejsc na ciele, takich jak łokcie, kolana czy pięty. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oleju rycynowego? Przeczytaj również artykuł: “Olej rycynowy – właściwości i zastosowanie”.
Skomentuj